Zvanu muzejs


Par muzeju


Valda Jākobsona privātkolekcijā ietilpst ap 1000 dažādas izcelsmes, vēstures, senuma, formas un materiālu zvanu, un šī kolekcija kopš 2014.gada jūnija izvietota un skatāma restaurētajās Blankenfeldes muižas vāgūža/staļļa telpās.

Tūristu grupām lūgums pieteikt apmeklējumu pa tālruni 27810348.

zvanumuzejs_10446647_670787216309558_7329289922569323040_n

PAR ZVANU KOLEKCIJU


Pirmo zvanu Valdis Jākobsons nopirka jau 1978. gadā Rietumvācijas pilsētā Ķelnē, svētdienas tirdziņā par apaļām 10 vācu markām. Toreiz viņš pat neiedomājās, ka tas būs aizsākums pamatīgas kolekcijas veidošanai un ka zvani kļūs par tik lielu un ilgu aizraušanos. Kolēģi, kuri bija kopā ar viņu tajā saulainajā svētdienā Ķelnē, ļoti centās Valdi atturēt no šādas, viņuprāt, nepārdomātas rīcības un nevajadzīgas naudas tērēšanas. Tajā laikā 10 rietumvācu markas padomju cilvēkam bija pietiekami liela nauda, nu piemēram, par 10 markām varēja nopirkt lielo hamburgeru kopā ar kausu laba vācu alus, taču tās dienas izvēle par labu zvaniņam nevis alus kausam kļuva par lielāku ideju, un turpmāk jau katra ceļojuma laikā tika atlicināts laiks zvanu iegādei, kas nu ir vainagojusies ar daudzveidīgu un spilgtu kolekciju.

Valda Jākobsona kolekcijā nu ir dažāda izmēra un lieluma metāla, porcelāna, keramikas un stikla zvani, gan seni un tādi, kuriem precīzu vecumu nav iespējams noteikt, gan tādi, kas darināti par godu kādam notikumam. Kolekcijā ir gan eleganti figūrzvaniņi, gan durvju, galda un vēja zvani, ir zvārguļi, gongi, svečturi un pat alus kauss, kam papildus ērtībai ierīkots zvaniņš ātrākai kausa uzpildīšanai. Kolekcijā skatāmajiem zvaniem katram ir savs stāsts, dažreiz pat ļoti smieklīgs, kā tas nonācis līdz Blankenfeldei. Ar daļu no šiem „zvanu dzīvesstāstiem” iespējams arī iepazīties, aplūkojot izstādi, jo katra zvana izcelsme rūpīgi dokumentēta. Un, ja laimēsies, par zvanu pastāstīts pats plašās zvanu kolekcijas īpašnieks un kaislīgs zvanu kolekcionārs Valdis Jākobsons.

EKSPONĀTI


Liela daļa zvanu ir iegādāti dažādās pasaules valstīs, dodoties biznesa ceļojumos un arī ārvalstu vizītēs, uzņēmēju delegācijā pavadot toreizējo Valsts Prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu, kā arī atpūtas braucienos, kad zvanu iegādei varēja veltīts daudz vairāk laika. Zvanu kolekcijā skatāmi gan eksponāti no tādām tālām un eksotiskām valstīm kā Japāna, Gvatemala, Ķīna, Koreja, Indija, Tibeta, Austrālija ,Meksikas, gan vērtīgi atradumi no dažādu Eiropas valstu antikvariātiem, krāmu tirdziņiem un suvenīru bodēm.

Daļa zvanu ir unikāli un izlaisti ļoti nelielā skaitā, piemēram, Liepājas Metalurga 120 gadu jubilejas zvans, Lietuvas valdības dāvinājuma zvans, no Liepājas Ļeņina pieminekļiem pārkausētais un izlietais zvans un vēl daudzi citi. Daļa zvanu ir arī dāvinājumi no draugiem, piemēram, ļoti vērtīgs ieguvums ir no profesora Jāņa Stradiņa – viņa tēva profesora Paula Stradiņa galda zvans. Vēl īpaši izceļams Ukrainas zāļu lieltirgotāja Vladimira Krivozubova dāvātais un speciāli izgatavotais tējkannai līdzīgais zvans. Kā piebilst pats zvanu kolekcijas un Blankenfeldes muižas īpašnieks Valdis Jākobsons: „uzskaitījumu varētu turpināt uz vairākām lapām, bet es ceru, ka citi tik skaisto un īpašo zvanu dāvinātāji, ieskaitot manus ģimenes locekļus, neapvainosies , ka viņi nav pieminēti personīgi”.

Fotogalerija